Çanakkale Dur Yolcu

Özellikle I. Dünya Savaşı sırasında yaşanan Çanakkale Savaşı ile ünlenmiştir. Bu savaşta Osmanlı İmparatorluğu’nun, İtilaf Devletleri’nin saldırılarına karşı büyük bir direniş göstermesi sonucunda zafer kazanılmıştır. Savaşın yapıldığı yerlerden biri olan Gelibolu Yarımadası’nda bulunan Anzak Koyu ve Conkbayırı gibi yerler, günümüzde turistlerin ziyaret ettiği en önemli turistik mekanlar arasındadır.

Çanakkale'de Gün Batımı Drone Çekimi
Çanakkale’de Gün Batımı Drone Çekimi – 2019 / Semih Sert

Çanakkale’nin tarihi ve kültürel mirası oldukça zengindir. Bu şehre geldiğinizde Troya Müzesi, Troya Antik Kenti, Assos Antik Kenti, Kilitbahir Kalesi, Bozcaada Kalesi, Çanakkale Şehitleri Abidesi gibi önemli yerleri ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, şehrin Bozcaada ve Gökçeada gibi turistik adaları da bulunmaktadır.

Çanakkale’nin ekonomisi tarım, turizm, denizcilik ve sanayi gibi sektörler üzerine kuruludur. İlin sahip olduğu doğal güzellikler turizm sektörünün de gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Çanakkale’nin Tarihi

Çanakkale, tarihi ve kültürel açıdan önemli bir şehir olup, antik çağda Troas adıyla anılıyordu. Daha sonraki dönemlerde, Hellespont ismi kullanılmıştır. Osmanlı İmparatorluğu’nun bölgeyi fethinden önce ise bölgeye Dardanellos adı verilmiştir. Fâtih Sultan Mehmed Han, Anadolu topraklarındaki bu stratejik önemi yüksek bölgede bir kale inşa ettirmiş ve şehre Kale-i Sultânî adını vermiştir. Şehir, son asırlarda ise kalenin çanağa benzemesi ya da çanak-çömlek sanayisinin gelişmesi nedeniyle Çanakkale ismiyle anılmaktadır. Bu nedenle Çanakkale, farklı isimler ve tarihlerle birlikte zengin bir geçmişe sahip önemli bir şehirdir.

Şehir Merkezinde Çay Bahçeleri
Şehir Merkezinde Çay Bahçeleri – 2021 / Simo

Bölgedeki ilk yerleşim izleri 6000 yıl öncesine kadar uzanmaktadır. MÖ 4800 – 4000 arasına tarihlenen Kumtepe Höyüğü bölgedeki ilk kalıcı yerleşim izleridir. MÖ 3000 yılında kurulan Troya, depremden sonra MÖ 2500 yılında yıkılmıştır. Sonraki yüz yıllarda çeşitli göçlerle kavim dengesi değişen Çanakkale bölgesi, MÖ 7. yüzyılda Lidyalılar‘ın hakimiyetine girmiştir. MÖ. 6. yüzyılın ortalarında Pers egemenliği başlamıştır ve Persler‘in önemli imparatorlarından Darius ve Xerxes bölgeyi stratejik bir nokta olarak görüp burayı ellerinde tutmayı amaçlamışlardır.

Feribot İskelesi ve Şehrin Genel Görünümü
Feribot İskelesi ve Şehrin Genel Görünümü – 2021 / Arif Altu

Yunan tarihçi Herodot‘a göre, Çanakkale Boğazı üzerinde Avrupa’ya geçmek için ilk köprüyü yapan Xerxes’tir. MÖ 386’da Spartalılar ile Persler arasında yapılan Kral Barışı sonucu Persler bölgede hakimiyetini güçlendirmiştir. MÖ 334 yılında Makedonya Kralı Büyük İskender bölgeyi Persler’in elinden almak istedi ve aldıkları büyük bozgun karşısında Persler bölgeyi Büyük İskender’in hakimiyetine bırakarak bölgeden çekilmek zorunda kalmışlardır.

Çanakkale Çayı ve Tekneler
Çanakkale Çayı ve Tekneler – Enver Aldas

Bölge daha sonra ise Roma hakimiyetine girmiş ve 395 yılında Doğu ve Batı Roma İmparatorluğu diye ikiye ayrıldıktan sonra, bölge daha sonradan Bizans adıyla anılacak olan Doğu Roma İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmiştir. İlk Türk hakimiyeti 11. yüzyıl sonlarında Çaka Bey‘in seferleri ile başlamış ve sonrasında Karesi Beyliği ile devam etmiştir. Osmanlı İmparatorluğu ise yaklaşık 6 asır sürecek bir hakimiyet dönemi başlatmıştır.

Çanakkale’de Gezilecek Yerler

Çanakkale tarihi ve kültürel açıdan oldukça zengin bir şehirdir. Ayrıca doğal güzellikleri ve plajlarıyla da ünlüdür. İşte Çanakkale’de gezilecek yerler:

Çanakkale Deniz Müzesi

Deniz Müzesi ve Nursat Mayın Gemisi
Deniz Müzesi ve Nursat Mayın Gemisi – 2019 / Safa Başnur

Çanakkale Boğazı’nın stratejik önemini ve Çanakkale Savaşı’nın tarihi anını anlatan bir müzedir.

Çimenlik Kalesi

Çimenlik Kalesi Bahçesi ve Minare
Çimenlik Kalesi Bahçesi ve Minare – 2022

Çanakkale Boğazı’na hakim bir konumda yer alan Çimenlik Kalesi, tarihi dokusu ve müzesiyle ziyaretçilerini kendine çekiyor.

Truva Atı ve Kordon Boyu

Troy Filmindeki Truva Atı
Troy Filmindeki Truva Atı – 2004

Çanakkale’de olmazsa olmaz etkinliklerden birisi de kordon boyunca yürüyüş yapmaktır. Kordonda yer alan Truva Atı’nda ise fotoğraf çekmek ise yapılacak bir diğer şeylerdendir. Bilmeyenler için hatırlatmakta yarar var; bu at Brad Pitt’in başrolünde oynadığı 2004 yapımlı Troy filminde kullanılmış olan attır. Film gösteriminin ardından Truva Atı demonte olarak gemi ile Çanakkale’ye gönderilmiş ve o günden itibaren merkezde sergilenmektedir. Yerli ve yabancı turistlerin en çok ziyaret ettikleri noktalardandır.

Aynalı Çarşı

Aynalı Çarşı
Aynalı Çarşı İçi

Tarihi bir çarşı olan Aynalı Çarşı, yerel el sanatları ve hediyelik eşyaların satıldığı bir yerdir. Burada alışveriş yapabilir ve sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Çanakkale Saat Kulesi

Çanakkale Saat Kulesi
Çanakkale Saat Kulesi

Saat Kulesi, Çanakkale Merkez’de yer alan tarihi bir yapıdır. İlk kez 1897 yılında inşa edilmiştir ve günümüze kadar gelebilmiştir.

Çanakkale Kent Müzesi

Kent Müzesi İçi
Kent Müzesi İçi – 2022 / Ahmet Altıntaş

Çanakkale Kent Müzesi, merkezde yer alan bir müzedir ve bölgenin tarihini, kültürünü ve coğrafyasını meraklılarına sergiler.

Seramik Müzesi

Seramik Müzesinde Bazı Eserler
Seramik Müzesinde Bazı Eserler – 2022 / Maria Zlateva

2013 yılında hizmete girmiş olan müzenin ana hattı Çanakkale Seramikleri olarak nitelendirilebilir. Geleneksel usta-çırak yöntemi ile öğrenilerek yapılan seramik eserleri burada sergilenir. Müzede ayrıca kendinize ya da sevdiklerinize hediye olarak satın alabileceğiniz kaliteli ürünler de bulunmaktadır. Biz buradan iki adet kupa almıştık ve hala severek kullanmaktayız.

Çanakkale Şehir Merkezi

Çanakkale Gezi Rehberi
Şehir Merkezi, Çarşı Caddesi Başı – David Spender

Çanakkale’nin tarihi ve turistik yerlerini keşfetmek için şehir merkezinde dolaşabilirsiniz. Kaleler, müzeler, camiler, kiliseler ve çarşıyı ziyaret edebilirsiniz.

Özgürlük Parkı

Özgürlük Parkında Gün Batımı
Özgürlük Parkında Gün Batımı – 2022 / Akin Aldirmaz

Çanakkale’nin harika boğaz manzarasını çimlere yayılarak seyredebileceğiniz, yamaçta konumlanmış bir parktır. İçerisinde sosyal tesis ve çocuk parkı da yer alır.

Gelibolu Yarımadası’nda Gezilecek Yerler

Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı

Gelibolu Yarımadası
Gelibolu Yarımadası – kulturportali.gov.tr

Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli cephelerinden biri olan Gelibolu Yarımadası’nda yer alan tarihi milli park Çanakkale’de gezilecek yerler denildiğinde ilk akla gelen yerlerin başındadır. Anzak Koyu, Conkbayırı, Arıburnu, Şehitler Abidesi, Seddülbahir Köyü, Seyit Onbaşı Heykeli, şehitlikler, diğer birçok savaş alanı, tarihi kalıntılar ve müzeleriyle burada yer alıyor.

Şehitler Abidesi

Şehitler Abidesi
Şehitler Abidesi – 2021 / Aykut Kaysı

Çanakkale Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlerin anısına yapılmış Şehitler Abidesi, şehrin en fazla ziyaret alan yeridir. Yer ayrıca Türkiye’nin en önemli anıtlarından biridir.

Kilitbahir Kalesi

Kilitbahir Kalesi ve Çanakkale Boğazı
Kilitbahir Kalesi ve Çanakkale Boğazı – 2022 / Travelkolik Hasan Urey

Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alan Kilitbahir Kalesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılmış bir kaledir ve bugün müze olarak kullanılmaktadır.

Anzak Koyu

Anzak Koyu Tören Alanı
Anzak Koyu Tören Alanı – Gareth Lowndes

Anzak Koyu: I. Dünya Savaşı’nda Avustralya ve Yeni Zelanda birliklerinin çıkarma yaptığı yerdir. Tarihi öneminin yanı sıra denizi ve plajı ile de ünlüdür.

Ezine’de Gezilecek Yerler

Troya Antik Kenti

Troya Antik Kenti
Troya Antik Kenti – 2016 / Gökhan Can

Ezine ilçesi yakınlarında yer alan Truva Antik Kenti, tarihi kalıntıları ve efsaneleriyle ünlüdür. Burada, Troya Savaşı’nın izlerini görebilirsiniz.

Truva Atı

Truva Atı
Truva Atı – 2018 / Deniz Çil

Troya Antik Kenti’nde yer alan devasa ahşap at, tarihi yapıları gezmek için gelen ziyaretçiler tarafından sıklıkla ziyaret edilir. Tahta atın içerisine merdiven ile çıkıp çevreyi seyredebilirsiniz.

Troya Müzesi

Troya Müzesi
Troya Müzesi – 2022 / Erkan Saka

Şehir merkezinde yer alan Çanakkale Arkeoloji Müzesi’nin 2018 yılında kapanarak, yeni yapılan binaya taşınması ile hizmete girmiş olan müzedir. Bölgedeki arkeolojik kazılardan elde edilen eserler bu müzede sergilemektedir.

Alexandria Troas Ören Yeri

Alexandria Troas Ören Yeri
Alexandria Troas Ören Yeri

Ezine’nin, Dalyan Köyü sınırlarında yer alan Kestanbolluk mevkiindedir. Büyük İskender’in komutanlarından biri olan Antigonos Monophtalmos tarafından M.Ö. 310 yılında Antigoia adıyla kurulmuştur.

Geyikli Sahili

Geyikli Plajı
Geyikli Plajı

Çanakkale’nin en güzel plajlarından biri olan Geyikli Plajı, doğal güzelliği ve temiz deniziyle ziyaretçilerine huzurlu bir tatil imkanı sunar.

Dalyan Kalpli Pembe Göl

Dalyan Kalpli Göl
Dalyan Kalpli Göl

Dünya üzerinde sadece 8 noktada bulunan pembe göllerden birisi de Dalyan Köyü’nde bulunmaktadır. Alexandria Troas Antik Şehri’nin antik limanındadır ve yılın belirli dönemlerinde suyu kiremit rengine ve pembeye dönüşen göl, “Pembe Göl” veya “Kalpli Göl” olarak adlandırılıyor.

Adalarda Gezilecek Yerler

Gökçeada‘da Gezilecek Yerler

Gökçeada Gezi Rehberi
Gökçeada Gezi Rehberi

Gelibolu Yarımadası ile komşu olan ve Türkiye’nin en büyük adası olan Gökçeada, tarihi ve turistik bir yerleşim yeridir. Özellikle yaz aylarında turistlerin akınına uğrayan adanın plajlarında yüzebilir, Rum dükkanlarında kahve ve likör yudumlayabilir, canlı müzik yapan mekanlarda akşamları eğlenebilirsiniz.

Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Bozcaada Gezi Rehberi
Bozcaada

Türkiye’nin ikinci büyük adası olan Bozcaada, doğal güzellikleri, plajları ve şaraplarıyla ünlüdür. Burada yüzme, güneşlenme ve adanın sokaklarında gezinme gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Ayvacık’ta Gezilecek Yerler

Assos Antik Kenti ve Antik Liman

Çanakkale Gezi Rehberi
Assos Antik Kenti Drone

Assos Antik Kenti, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi içinde yer almaktadır. Tarihi kalıntıları, Athena Tapınağı, antik tiyatrosu ve limanı ile görülmeye değer bir yerdir.

Behramkale Köyü

Behramkale Köyü
Behramkale Köyü

Ayvacık ilçesinde yer alan tarihi bir köydür. Köy, antik dönemdeki adıyla Assos olarak da bilinir ve MÖ 7. yüzyılda kurulmuştur.

Küçükkuyu’da Gezilecek Yerler

Küçükkuyu Manzarası
Küçükkuyu Manzarası

Ege Denizi’nin kıyısında ve Çanakkale’nin Balıkesir sınırında yer alan Küçükkuyu, doğal güzelliği, plajları ve balıkçıları ile ünlüdür. Sahilde yer alan mekanlar ile harika dondurmalarıdan tadımlamak olmazsa olmazlardan biridir.

Mıhlı Şelalesi

Mıhlı Şelalesi
Mıhlı Şelalesi

Kaz Dağları’nın kalbinden dökülen Mıhlı Çayı üzerinde bulunan ve adını suyunu taşıdığı çaydan alan bir şelaledir. Şelale konumu itibariyle Çanakkale ile Balıkesir sınırını oluşturur. Çok fazla yüksekten akmasa da şelalenin döküldüğü kısımda iki adet derin çanak oluşmuştur.

Mıhlı Başdeğirmen Köprüsü

Mıhlı Başdeğirmen Köprüsü
Mıhlı Başdeğirmen Köprüsü

Küçükkuyu’nun Kaz Dağları yamaçlarından akan Mıhlı Çayı üzerinde yer alan tarihi taş bir köprüdür. Cam gibi pırıl pırıl ve aynı zamanda buz gibi bir suyu vardır.

Adatepe Köyü

Adatepe Köyü
Adatepe Köyü – 2022 / Gökhan Can

Ayvacık, Küçükkuyu’da yer alan turistik bir köydür. Ege Denizi’nin muhteşem manzarası ile ünlü bu köy, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve zeytinlikleri ile ziyaretçilerine huzurlu bir turistik gezi deneyimi sunmaktadır.

Zeus Altarı

Zeus Altarı
Zeus Altarı – 2021 / Nadide Sabe

Konumu itibariyle Adatepe Köyü ile aynı bölgede yer almaktadır ve 15-20 dk’lık bir yürüyüş sonrasında Zeus Sunağı’na ulaşılabilmektedir. Tarihi bir yer olan kalıntıya girişler ücretsiz olup, motorlu taşıtlar dışarıda kalacak şekilde yürüyerek ya da bisikletlerle girilebilmektedir.

Yeşilyurt Köyü

Yeşilyurt Köyü - 2022
Yeşilyurt Köyü – 2022 / Fevziye6161

Ayvacık ilçesinin Küçükkuyu Beldesi’nde yer alan turistik bir köydür. Ege Denizi manzarası ile yeşilin harmanlandığı doğal güzellikleriyle ünlüdür. Tarihi kalıntıları ve yöresel lezzetleri ile de ziyaretçilerine keyifli bir gezi deneyimi sunmaktadır.

Babakale Köyü

Babakale - 2022
Babakale – 2022 / Murat Öztürk Official

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bir sahil kasabasıdır. Ege Denizi kıyısında yer alan Babakale, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve yöresel lezzetleri ile ünlüdür.

Bayramiç’te Gezilecek Yerler

Mehmet Akif Ersoy Müzesi

Mehmet Akif Ersoy Müzesi - 2017
Mehmet Akif Ersoy Müzesi – 2017

Mehmet Akif Ersoy, Türk edebiyatının önemli isimlerinden biridir ve “İstiklal Marşı”nın yazarı olarak da bilinir. Bayramiç ilçesinde yer alan Mehmet Akif Ersoy Evi, şairin doğduğu evdir ve müze olarak ziyaretçilere açılmıştır. Evin içerisinde, Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, eserleri, kişisel eşyaları ve fotoğrafları hakkında bilgi veren sergiler bulunmaktadır ve giriş ücretsizdir.

Ayazma Tabiat Parkı

Bayramiç’te bulunan doğal güzellikleri ile ünlü bir milli parktır. Park, yaklaşık 726 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Çanakkale’de Ne Yenir?

Peynir Helvası
Peynir Helvası

Çanakkale’de ne yenir, yöresel lezzetleri nelerdir sorusunun cevabı; zeytinyağlı yemekler, balık çorbası, zeytinyağlı enginar, çılbır ve peynir helvası gibi özel tatları bulunmaktadır. İsterseniz gelin en popüler Çanakkale yemeklerine göz atalım:

 • Tatlılar: Peynir helvası, mafiş, yumurta helvası, samsa oturtma, incir dolması, basma helvası, tahin helvası şehrin yöresel tatlılarındandır.
  • Peynir Helvası: Şehrin yöresel tatlı denildiğinde ilk akla gelen lezzetidir Gelibolu Peynir Helvası. Süt ve irmik ile farklı pişirme metodlarında yapılabilir. En iyi peynir helvası nasıl yapılır merak ediyorsanız Peynir Helvası Tarifi isimli sayfamıza mutlaka bakmalısınız.
 • Reçeller: Kiraz reçeli, Halle şeftali reçeli, üzüm reçeli ve kabak reçeli en popüler reçelleri arasındadır.
 • Çorbalar: Tarhana çorbası, ovmaç çorbası, iskorpit çorbası, ıspanak çorbası bilinen yöresel çorbalarındandır.
 • Yemekler: Ispanak sarması, tumbi, melki yemeği, melki köftesi, çırpma, yumurtalı tiken, metez, börülce köftesi, tarhanalı patlıcan, patlıcan kapama, yaprak sarma, pazı sarması ana yemek olarak nitelendirilen yöresel yemeklerindendir.
 • Deniz Ürünleri: Papaz yahnisi, lüfer pilavı, midye dolma, sardalya tuzlaması, ahtapot salatası yöresel deniz ürünleridir.
 • Salatalar ve Turşular: Deniz börülcesi, biber parpullaması, patlıcan turşusu, yağlı turşu, ahlat turşusu bilinen lezzetlerindendir.

Çanakkale Plajları

Çanakkale’de birçok güzel plaj ve sahil vardır. Bu plajlarda güneşlenip, denize girebilir ve doyasıya yüzebilirsiniz. İşte Çanakkale’nin en popüler başlıca plajları:

Merkez Plajları

Dardanos Plajı - 2017
Dardanos Plajı – 2017 / Taşo Toprakidis

Dardanos Halk Plajı, Kepez Halk Plajı, Güzelyalı Halk Plajı, Mega Beach Halk Plajı, Barış Plajı en popüler merkez plajlarıdır. Bunun dışında Çanakkale Aqualand da merkezde hizmet veren bir aquaparktır.

Bozcaada Plajları

Ayazma Plajı - 2020
Ayazma Plajı – 2020 / Bülent Murat

Ayazma Plajı, Akvaryum Koyu, Beylik Koyu, Sulubahçe Plajı, Habbele Beach Bozcaada’nın en popüler plajlarıdır.

Gökçeada Plajları

Kefalos Plajı - 2022 / Kuzey Ege
Kefalos Plajı – 2022 / Kuzey Ege

Yıldız Koyu, Laz Koyu, Kefalos Plajı, Gizli Liman Plajı, Uğurlu Plajı Gökçeada’nın en fazla rağbet gören plajlarıdır. 

Kapadokya seyahat rehberi Kapadokya seyahat rehberi

Ezine Plajları

Odunluk İskelesi Plajı - 2018 / Ömer Metozade
Odunluk İskelesi Plajı – 2018 / Ömer Metozade

Papaz Plajı, Odunluk İskelesi Plajı ve Geyikli Halk Plajı en popüler Ezine plajları arasında yer almaktadır. 

Ayvacık Plajları

Kadırga Koyu

Kadırga Koyu, Sokakağzı Plajı, Akliman Plajı ve Mıhlı Plajı en popüler Ayvacık plajlarıdır. 

Gelibolu Plajları

Hamzakoy Plajı - 2020
Hamzakoy Plajı – 2020 / Fatih Saraç

Güneyli Plajı, Hamzakoy Plajı, Kömür Limanı, Fatma Kadın Koyu Gelibolu’nun en popüler plajları arasında düşünülebilir. 

Eceabat Plajları

Kabatepe Plajı - 2020
Kabatepe Plajı – 2020 / Sebastian Gronoff

Anzak Koyu ve Kabatepe Plajı en fazla ziyaretçiyi çeken Ezine plajlarıdır. 

Çanakkale’deki Eğlence Mekanları

Çanakkale’deki eğlence mekanları olarak listelediğimiz yerler, şehir merkezinde yer almaktadır.

 • Barlar Sokağı: Merkezde yer alan sokağın adı aslında Matbaa Sokak’tır. Bu sokakta sağlı sollu barlar yer almaktadır. Sokağın yakın çevresinde de ayrıca akşamları hizmet veren alkollü birçok eğlence mekanı yer alır.
 • Hayal Kahvesi: Saat kulesinin çaprazında kalan bir eğlence mekanıdır. Akşamları canlı müzik vardır ve bazı günlerde çeşitli konserlere ev sahipliği yapar. Genel olarak nezih ve temiz bir mekan.
 • Joker Bar: Çanakkale Merkez’de hizmet veren bir gece kulübüdür. Canlı müzik ve konserlere ev sahipliği yapar.

Çanakkale Nerede, Hangi Bölgede?

Çanakkale nerede ve hangi bölgede diye merak ediyorsanız şu şekilde açıklamak doğru olacaktır. Çanakkale, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer almaktadır. Güneyinde ve Doğusunda Balıkesir, Kuzeyinde Tekirdağ ve Edirne, Batısında ise Ege Denizi vardır. Şehir tıpkı İstanbul gibi iki yakadan meydana gelir. Asya ve Avrupa kıtalarında sınırları bulunmaktadır. İki yakayı birbirinden ayıran yer ise Çanakkale Boğazı olarak adlandırılmaktadır.

Editör: HABER MERKEZİ