Aydın Kuşadası'nda faaliyetlerine devam eden dövme sanatçısı Aziz YİĞİT ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi okuyucularımızın ilgisine sunuyoruz...

-  Merhabalar... Öncelikle bize bu röportajı verdiğiniz için teşekkür ederiz.

-  Çok sağ olun teşrif ettiniz, ben teşekkür ederim.

-  Bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Neden dövme sanatçısı olmaya karar verdiniz?

-  İsmim Aziz YİĞİT, 47 yaşındayım. 14 yaşında hevesle bu mesleğe başladım. Hala da öyle devam ediyor. Herhangi bir dövmecide çalışmadım. Kendi kendimi yetiştirdim. Yetiştirmeye çalışıyorum daha doğrusu. Meslekte kendimi çırak pozisyonunda görüyorum hala.

gzL63F6LsSTybXz3DDBGcwDllDW1guyRK4sUYY_8e1s=_plaintext_638346144784984733

-  Dövme yapmaya nasıl karar verdiniz?

-  Dövme merakım arkadaş ortamında ortaya çıktı. O zamanlar makine yoktu tabi... 30 sene öncesinden bahsediyorum. Önce elle başlayarak daha sonra teyp motorundan kendimize makine icat ettik. Büyük bir hevesle başladık. Daha sonra sektörde meslek haline dönüştü. Biz de meslek sahibi olmuş olduk.  Esasında ilk başlama sebebimiz "aykırı" görünmek içindi. Elle vücudumuza dövmeler yaptık daha sonra bunu profesyonelleştirmeye karar verdik. Daha ne kadar profesyoneliz biz de bilmiyoruz ama kendimizi notlandırırsak, 10 üzerinden 0,5 notunu veriyorum. Geri kalanları müşterilere bırakıyoruz.

-  Peki ilk dövmenizi kime yaptınız? Hangi dövmeyi yaptığınızı hatırlıyor musunuz?

IMG-20231103-WA0047

-  Evet ilk dövmem Türk Bayrağı dövmesi idi. Yaklaşık 10 kişilik bir grubumuz vardı. 14 yaşımdayken Türk Bayrağı dövmesini arkadaşım bana kendi elleriyle yaptı, ertesi gün ben de iğneyi elime alıp onlara yapmaya başladım. Öyle de devam etti.

-  Peki dövme yapmadan önce resim yapmaya ilginiz var mıydı? Resim yapıyor muydunuz?

-  Evet rahmetli abim karikatürist gibiydi. Onun sayesinde resim yapmaya ilgim oldu. Zaten ilkokulda sadece resim dersim iyi idi, diğer derslerim iyi değildi.

-  Bu mesleği seçtiğinide çevreniz nasıl karşıladı?

IMG-20231103-WA0043

-  Çevrem beni aykırı karşıladı. İlk başlarda dövme yapmaya başladığımda ‘’sen delisin oğlum , kendini boyuyorsun’’ gibi tepkilerle karşılaştım. Fakat burada en büyük destekçim annem oldu. Annem beş vakit namazında birisidir. Aynı zamanda dükkanımı açan, ilk makinemi alan da odur. Allah razı olsun. Şuan ekmek yiyorsak onun sayesindedir.

- Müşteri profiliniz nasıl? Daha çok kimler ilgi gösteriyor?

-  Müşteri profilim genellikle aykırı tarzdaki insanlardan oluşuyor.  Yani çoluk çocuk olarak adlandırmayayım da, daha genç kardeşlerimiz ile öyle ‘’500 liram var abi, 1000 liram var abi’’ gibi tekliflere açık bir dövmeci değilim ben. Daha profesyonel,  yaşı oturmuş, 25- 30 yaş üzerindeki, sanattan anlayan insanlarla çalışmayı seviyorum.

-  Yani bir hevesle gelip kararsız olan insanları eliyor musunuz?

-  Evet kararsız gelenleri kesinlikle eliyorum. Yaş sınırı 20 den başlar, ailesini aramadan dövme yapmam. Yani işin sanatsal tarafındayım. Eğer ki bana ‘’abi şuradaki dövmeci daha ucuza yapıyor’’ derseler ‘’ öyleyse oraya gidin’’ diye söylerim. Özetle para olarak değil de sanat olarak ilgilenenlerle çalışmayı tercih ediyorum.

- Biraz da kendi dövmelerinizden bahseder misiniz?

IMG-20231103-WA0092

-  Kendi dövmelerimi değişik kişilere yaptırdım. 

- Dövme sildirme işlemi de çok merak ediliyor. Bu işlem nasıl yapılıyor? Siz dövme siliyor musunuz?

-  Bu da farklı bir sanat. Bunun farklı türde makineleri var. Biz bu işlemi yapmıyoruz. Dövme sildirme işleminin de bilinen bir yerde yapılmasını tavsiye ediyorum. Pico lazer diye bir makine var, sildirme işlemi bu makine ile yapılıyor.

- Silindikten sonra deri eski haline geliyor mu? İz kalıyor mu?

-  Lazer deriyi yakarak attığı için deri tamamen eski haline gelemez. Mesela 1 ay içinde 15 gün aralıklar ile  2 atış yapıyorsunuz. Lazer, üzerindeki deriyi yakıp onu kabuk olarak atıyor bir daha yakıyor ve derinin tahriş olma durumu var bu işlem süresinde... Dövme silme, hem acılı hem de daha sonrasında iz bırakacak bir işlem. Genelde arkadaşların çoğu dövme silme işlemi bittikten sonra yanık kalan bölgeye tekrar bir dövme uygulamış oluyorlar. Yani eski derinize kavuşmanız imkansız gibi.

-  Peki kendinize özgü tasarımlarınız var mı?

-  Tabi benim tarzım genelde "gangsta" dövmeler... "Chicano" diye de bilinir. Meksika tarzı. Benim tarzım Meksika ‘dır. Meksika tarzı çalışmayı severim.

-  Bu tarzı diğerlerinden ayıran temel özellik nedir?

-  Portre, yazı. Ben minimalist dövmecilerden değilim. Benim dövmelerim 5 saatten başlar 8 saat, 10 saat şeklindedir.

-  Şimdiye kadar yaptığınız en ilginç dövme hangisi idi? Aklınızda kalan bir şeyler var mı?

-  Burada açıklamamızın pek uygun olmadığı bazı ilginç dövmeler de yapıyoruz elbette.

-  Bu işe başlamak isteyenlere neler tavsiye edersiniz?

-  Ben bu işe bir sanat olarak bakıyorum. Merakı olanlara da tavsiyem para olarak değil de sanat olarak ilerlesinler. Buradan para kazanacağım kafasıyla başlarlar ise bir yere varamazlar. Olaya sanatsal yaklaşmaları lazım. Zaten sanatlarında ileriye giderseler para da arkasından gelir diye düşünüyorum.

-  Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

2

- Bizim gibi dövme sanatçıları ile ilgilendiği için Loca Haber'e teşekkür ediyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.

-  Çok teşekkür ederiz.