Türkiye’nin ilk ve tek Mikro Minyatür Merkezini ziyaret ederek Müze yetkilisi sayın Cansu Özbek ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Okuyucularımızın ilgisine sunuyoruz...

- Öncelikle bizimle röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için çok teşekkür ediyoruz. Okuyucularımız için bize müzenin kuruluş hikayesinden biraz bahsedebilir misiniz? Müze ne zaman ve nasıl kuruldu? 

IMG-20231103-WA0056

- Ben teşekkür ederim. Müzemiz 16 Ekim 2018'de kuruldu. Necati KORKMAZ ’ın eserlerinden haberdar olan belediyemiz kendileri ile görüşüp teklif sunuyorlar ve açılma süreci başlıyor...

- Peki bu bina önceden ne olarak kullanılıyordu?

- Bina eskiden karakolmuş diye biliyorum.

- Müzenin kuruluş amacı hakkında neler söylemek istersiniz? Amacına ulaştığını düşünüyor musunuz?

IMG-20231103-WA0066

- Turizm faaliyetleri ile ünlü olan Kuşadası'na artı bir değer kattığını düşünüyorum. Çünkü biri burada olmak üzere dünyada sadece 3 tane olan "mikro minyatür" müzesi önemli bir yere sahip.

-  Müzede sergilenen eserlerin yapım aşamalarından bahsedebilir misiniz? Eserler nasıl yapıldı?

IMG-20231103-WA0062

- Sanatçı Necati KORKMAZ’a ait bu eserlerin tümünün yapımı 35 yıl sürmüş. Necati Bey doğadan topladığı malzemeler ile tamamlamış eserlerini. Bazı eserlerin yapımı 5 ay sürerken, bazıları 1 yıl kadar sürmüştür. İçeride bir çok eser var. Tüm eserlerin müze olacak hale gelmeleri toplamda 35 yılı bulmuş.

- Size göre müzenin baş yapıtı olan eser hangisi?

IMG-20231103-WA0061

-Hepsi çok değerli çünkü dünyanın en küçük sanat eserleri olarak geçiyor. Hepsi çok çok özeller bence. Ama bence, benim en çok sevdiğim iç kısımda olan altın varaklı satranç takımı...

- Ziyaretçilerin ilgisi ne düzeyde ve ziyaretçi profillerinden biraz bahsedebilir misiniz?

-Özellikle yazın gemi müşterileri çok ziyaret ediyorlar. Tripadvisor'de görüp geliyorlar. Onun dışında turizm için burayı ziyaret etmeye gelen tatilciler geliyorlar.

-Ziyaretçilerden nasıl dönüşler alıyorsunuz? Ne gibi yorumlar yapıyorlar?

IMG-20231103-WA0077

-İnternet sitelerinde pek yorum yapılmasa da, ziyarete gelenler daha önce böyle bir müze görmedikleri için eserleri görünce şoka uğruyorlar.

-Başka sergiler de yapılıyor mu müzede, yoksa bu eserler sabit olarak mı sergileniyor?

- Yeni sergiler yok, sürekli bu eserler sergileniyor.

- Peki ülkemizde kültür sanat faaliyetleri hakkında neler söylemek istersiniz? Sizce bu alan gerektiği kadar ilgi ve desteği görebiliyor mu?

IMG-20231103-WA0065

-Maalesef vatandaşlarımızda pek bir ilgi yok. Etraftaki esnafların bile burada böyle bir faaliyet olduğundan haberleri yok. Beni her gördüklerinde ‘’nereye gidiyorsun’’ diye soruyorlar. ‘’Yukarıda ne var’’ diye soruyorlar gelip bakmıyor kimse. İlgi ve merak olsa belki de faaliyetler biraz daha artış gösterir.

-Son olarak Loca Haber vasıtası ile ziyaretçilerinize ne gibi mesajlar vermek istersiniz?

IMG-20231103-WA0078

-En azından burayı gezip görenler referans olup ilgiyi çekebilirler. Dünyada 3 tane olup ülkemizde tek müze olması sebebi ile önemli bir yere sahip.

- Bu gerçekten çok önemli bir durum. Peki diğer müzeler neredeler?

-Bir tanesi Ukrayna-Kiev, diğerleri ise İspanya ve Barselona'da. Ben görmedim ama onlar Necati beyin eserleri gibi değilmiş. Necati Bey gidip bizzat tanışmış hatta o sanatçılar ile. Onların eserleri daha çok resim tablo gibi eserlermiş. Buradaki eserler gördüğünüz gibi daha fazla çeşit içeriyor. 

-Çok teşekkür ederiz.

IMG-20231103-WA0070

-Ben teşekkür ederim.